16/05/2022

Ιδεασμός…μαραθωνίου; Ισως…Η Ειρήνη Τσουπάκη (γεν: 1993), η πρωταθλήτρια των 10000μ στη Λαμία μετείχε στο δρομικό γεγονός SRH Dammer Marathon ή αλλιώς στον αγώνα του «Λυκόφωτος» στις όχθες του Ρήνου εκεί στο Mannheim το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου. Αγωνίστηκε στην σκυταλοδρομία με την μικτή ομάδα του Engelborn Sports, ενός από τους βασικούς χορηγούς. Η δρομέας του ΓΣ Αμαρουσίου ανέλαβε το πρώτο σκέλος από τα έξι…Ετρεξε 5Κ από την εκκίνηση έως τη Sechenheimer Landstrasse. Εκεί παρέδωσε στην συν – τρέχτισσά της Kathrin Lenhert. Αυτή έτρεξε 6Κ και παρέδωσε στον πρώτο άνδρα της ομάδας, τον Marius Meyfart (10K). Οι άλλοι τρεις ήταν η Lea Duppe (3Κ), ο Felix Ottinger (7Κ) και ο Emil Leibrock (11195μ). Ολοι γεννηθέντες από το 1991 έως και το 1999. Σημείωσαν σύνολο χρόνου 2ω38:27. Κατέκτησαν την νίκη στις μικτές ομάδες και τη 2η της γενικής (ομάδες ανδρών+γυναικών+μικτές). Η Ειρήνη εικονίζεται κατά την εκκίνηση με το bib 82. Ετρεξαν και τα 42195μ του μαραθωνίου σε ατομικό συναγωνισμό δύο άλλοι Ελληνες.

Ο Διονύσης Μπάγρης (bib 288 στη φωτό) τερμάτισε 9ος της Μ45 σε 3ω32:17/3ω32:27 (73ος γενικής) και ο Νίκος Φούντας με 4ω38:33/4ω38:52 τερμάτισε 53ος της Μ18-29. Νίκησαν ο Simon Stützel με 2ω28:41 και η Merle Brunnée με 2ω57:18. Τερμάτισαν συνολικά 436 δρομείς = 363 άνδρες+73 γυναίκες. Διάκριση κατέκτησε και μια άλλη Ελληνίδα στονν αγώνα των 10Κ. Η Διαμάντω Γάτου με 52:00 τερμάτισε 2η της F50. Oι άλλοι Ελληνες των 10Κ = 12ος Νίκος Γρηγοράκης Μ60 1ω06:43/1ω07:0516ος Γιώργος Χοροζής Μ45 57:55, 21η Μαρία Γάτσιου F30 58:50, 26ος Δημήτρης Σμυρλόγλου Μ50 1ω03:48, 30ος Γιώργος Γάτσιος Μ55 1ω07:24 και 32ος Βασίλης Σολάκης Μ55 1ω12:46. Η διαδρομή του μαραθωνίου είναι circular loop. Σημείο εκκίνησης/τερματισμού κοινό ευρίσκεται μπροστά από τον Rosengarten ή αλλιώς τον «Πύργο των Υδάτων». Το πιο μακρυνό σημείο της αγγίζει το αεροδρόμιο. Διατρέχει τη Friedrichsplatz, το Kunsthalle, το Augustaanlage, το Theodor-Heuss-Anlage, το Luisenpark, το Neuostheim και το εμβληματικό Seckenheim, το αξιοθέατο  του Mannheim. Υστερα από τρία χρόνια επέστρεψε το γεγονός στην πόλη και συγκέντρωσε 7183 δρομείς σε όλους τους αγώνες.