25/04/2022

Η Yalemzerf Yehualaw από την Αιθιοπία εντυπωσίασε τρέχοντας τα 42195μ στους δρόμους του Αμβούργου. Κατέγραψε στο τέρμα 2ω17:23, δλδ ολοκλήρωσε την ταχύτερη κούρσα πρεμιέρας όλων των εποχών στο μαραθώνιο από γυναίκα!!! Η 22χρονη έφτιαξε ένα τεράστιο πλεονέκτημα από την δεύτερη (08:52), δημιούργησε νέα εθνική επίδοση και βρέθηκε στην 6η θέση των ταχύτερων δρομέων στην ιστορία…Αντίθετα στους άνδρες αναπτύχθηκε γερή «κόντρα» με τελικό νικητή τον Κενυάτη Cybrian Kotut με 2ω04:47 μόλις ένα δεύτερο μπροστά από τον Ουγκαντέζο Stephen Kissa (2ω04:48). Τρίτος τερμάτισε ο Αιθίοπας Workineh Tadesse με 2ω05:07. Υπήρχε ολοφάνερη προσμονή για αυτή την πρεμιέρα! Η Yalemzerf ταξίδεψε ως το λιμάνι της Βαλτικής έχοντας στα πόδια της την επίδοση κόσμου των 10χλμ με 29:14 στην Castellon από τον περασμένο Φεβρουάριο και την δεύτερη καλύτερη του 2021 στον ημιμαραθώνιο με 1ω03:51 (Valencia 24 Οκτ). Βέβαια έλαβε βοήθειες από άνδρες «λαγούς». Ξεκίνησε με 16:11 το 1ο «πεντάρι». Εφτασε στο 10ο χλμ σε 32:39. Κατείχε το ρυθμό για τελική επίδοση ακριβώς στις 2ω17 με το πέρασμά της από τον «μισό»  σε 1ω08:30. Απώλεσε μόλις 17 δεύτερα (!!!) κατά την εξέλιξη…Τα περάσματά της – 25ο χλμ 1ω21:14, 30ο 1ω37:34, 35ο 1ω53:55 και 40ο 2ω10:11. Ετρεξε σε 07:12 τα 2195μ ως το τέρμα. Ακολούθησαν δύο συμπατριώτισσές της και συμπλήρωσαν το βάθρο: 2η η Fikrte Wereta με 2ω26:15 και 3η η Bone Cheluke με 2ω26:23. «Ο αγώνας εξελίχθηκε μια χαρά για μένα ως πρωτάρα στον μαραθώνιο» τόνισε η Yehualaw και συμπλήρωσε: «Η γρήγορη διαδρομή εδώ στο Αμβούργο ταίριαξε με το στόχο…Οι θεατές βοήθησαν πολύ. Τους ευχαριστώ!».

Αγωνίστηκαν εννέα Ελληνες…
Εννέα Ελληνες δρομείς μετείχαν σε αυτό το ιστορικό δρομικό γεγονός, σύμφωνα με την εξέλιξη του αγώνα των γυναικών. Ταχύτερος αναδείχθηκε ο Γιώργος Πολίτης (γεν: 1973). Ετρεξε τα 42195μ σε 2ω55:39/2ω55:51 και τερμάτισε 239ος. Ακολούθησε ο Παναγιώτης Σπανόπουλος (γεν: 1977), ο πρόεδρος των RafinaRunners. Κατέγραψε επίδοση 3ω26:55/3ω29:00. Κατέλαβε την 1123η θέση. Οι άλλοι επτά –
312η στον «ημι» = Καλλιόπη Σιδηροπούλου F45 TheDetoxClub 1ω57:36/1ω59:50
Τερμάτισαν συνολικά 6618 δρομείς = 5094 άνδρες+1524 γυναίκες. Το κοινό σημείο εκκινησης/τερματισμού βρίσκεται στο Messehallen. Η διαδρομή κινείται αρχικά στην Altona, επιστρέφει σε οδούς της Neustadt, περνά από το Stadpark και μέσω της γειτονιάς Rotherbaum κατευθύνεται στον τερματισμό.