18/03/2022

Νέα ατομική επίδοση κατέγραψε ο Χριστόφορος Ξένος με 1ω11:52 τρέχοντας τον ημιμαραθώνιο του περίφημου Battersea park εκεί στη νότια όχθη του Τάμεση, ακριβώς απέναντι από τη γειτονιά της Chelsea. Κατέλαβε παράλληλα την 5η θέση της γενικής κατάταξης. Ο δρομέας μας, μόνιμος κάτοικος Λονδίνου, αγωνίστηκε με το αναμνηστικό t-shirt του «ημι» της Αθήνας. H εξάδα – 1. James Hoad «Thames Hoare»1ω08:52 2. Rob McTaggart 1ω09:51, 3. Matthew Parry 1ω10:49, 4. Oliver Bridge 1ω11:29, 5. Ξένος «Victoria Park Hamlets» 1ω11:52 και 6. Kevin Quinn 1ω12:07. Νικήτρια στις γυναίκες αναδείχθηκε η Annie Birch του «London City AC» με 1ω17:46. Τερμάτισαν συνολικά 543 δρομείς, 382 άνδρες+161 γυναίκες. Ευνοική, επίπεδη διαδρομή χάραξαν τα στελέχη της οργανώτριας εταιρείας, της RunThroughUK. Εξελίχθηκε γύρω από τη λιμνούλα αναψυχής με περιφέρεια 2500μ. Οι δρομείς διέτρεξαν αυτή επτά φορές με πρόσθεση μιας άλλης περιστροφής για να συμπληρωθούν τα 21097μ.
Ολίγα μίλια δυτικότερα, στο Richmond και σε παράλληλο χρόνο ο Κώστας Φλέβας ολοκλήρωσε έναν από τους +300 μαραθωνίους του. Ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα του «Ερμής running»…Κάλυψε τα 42195μ σε 3ω43:03 και τερμάτισε 37ος σε ένα σύνολο 207 δρομέων. Νικητές - Ed Buckley “The Stranglers RC” 2ω53:24 και Therese Yee 3ω30:17. Σχεδιάστηκε μιά διαδρομή out – and – back επί γραφικού παραποτάμιου μονοπατιού με εκκίνηση/τερματισμό στο Burnell Avenue Open Space του Richmond. Κατεύθυνση προς το HQ και το Barn Elms Rowing Club.