03/12/2021

Ένα σπάνιο βίντεο του «Original Run 1983», δλδ του 5ου και τελευταίου εμπορικού μαραθωνίου όπως χαρακτηριζόταν από τους επικριτές του τότε, αλίευσε ο εκλεκτός φίλος Γιώργος Θανόπουλος, ικανός εμποδιστής της ΑΕΚ στη νιότη του και έπραξε την «πάσα». Πρόκειται για ρεπορτάζ on – site διάρκειας 03:23 της υπηρεσίας radio – tv της βάσης των US Force που είχε τότε έδρα το Ηράκλειο Κρήτης. Ο αγώνας συνέβη το Σάββατο 8η Οκτ 1983 και βέβαια φιλοξενήθηκε επί της κλασσικής διαδρομής. Εκκίνησε ολίγον μετά τις 10:00. Παράλληλα εξελισσόταν ο 1ος ΚΜΑ «Γρηγόρης Λαμπράκης». Ετσι επιτελέστηκε το μοναδικό ανεπανάληπτο παγκόσμια φαινόμενο: δυό διαφορετικοί αγώνες μαραθωνίου επί της ίδιας διαδρομής με απλή απόκλιση ωρών!!! Η τεράστια δρομέας Grete Waitz – Andersen (Oslo/Οκτ1953 – Απρ2011) εκ Νορβηγίας βρέθηκε στην Αθήνα τότε ως τιμώμενο πρόσωπο, καλεσμένη βέβαια των οργανωτών. Ελαβε εκκίνηση! Κινήθηκε χαλαρά έως το Πανόραμα Παλλήνης, εκεί στο 25ο χλμ. Δύο μήνες πριν, την 7η Αυγ, αναδείχθηκε ως η πρώτη γυναίκα πρωταθλήτρια κόσμου. Θριάμβευσε με 2ω28:09 στον αγώνα Μαραθωνίου του 1ου IAAF WCh «Helsinki 1983». Διαπίστωσε το…επίτευγμα, δηλαδή τους δύο διαφορετικούς αγώνες διαδοχικά επί της ίδιας διαδρομής και αναρωτήθηκε: «Τρελάθηκαν;». Βέβαια τα σχόλιά της δεν απέτρεψαν το…τέλος του «The original». Οι δρομείς αυτού του αγώνα συνάντησαν προβλήματα με την τροφοδοσία τους στα 42 χλμ από τον Μαραθώνα ως το Παναθηναικό στάδιο. Συνέβη δολιοφθορά σε κάποιους σταθμούς αναψυκτικών/νερού/σφουγγαριών…Νίκησε ένας ικανότατος Βρετανός, ο Martin McCarthy, 26 ετών, με την αξιόλογη επίδοση των 2ω25:34 για τις συνθήκες (ζέστη, άπνοια, κ.α.). Oλίγους μήνες πριν κατέλαβε την 7η θέση του London marathon με 2ω11:54. Παρέμεινε σταθερά ανένταχτος σε club και ένας πραγματικά ελεύθερος δρομέας! Αξιόλογος δρομικά ήταν και ο συμπατριώτης φίλος του, ο Paul Eales 2ος σε 2ω27:22 (ατομ.επ: 2ω13:43). Ο αγώνας ταίριαζε στις Δανές! Η Hanne Jensen με 3ω20:48 έγινε η 3η στη σειρά νικήτρια, ερχόμενη από τη χώρα την ανήκουσα στη Σκανδιναβία. Οι Ελληνες: 32ος Μανώλης Τσισμενάκης ΟΦΗ 2ω56:32, 38. Θανάσης Τσιγερόγλου ΠΓΣ 2ω57:30, 48. Αντώνης Τσατσάκης ΟΦΗ 3ω01:33, 64. Θανάσης Κορδονούρης ΠΓΣ 3ω07:17, 71. Παναγιώτης Δαγκόπουλος ΜΕΑΣ “Τρίτων” 3ω09:29 … 629η Αθανασία Μενούνου 4ω40:36, 641η  Tίνα Κεφαλωνίτου ZAON 4ω48:29, κοκ. Τερμάτισαν συνολικά 840 δρομείς. Το βίντεο εδώ:https://www.facebook.com/groups/119843748210682/permalink/1680171275511247/
Την ανάρτησή του επιμελήθηκε ο ομογενής Σκοτ Αμερικάνος της ομάδας φίλων του Χρήστου Παπαχρήστου, πρωταθλητή του παρελθόντος και καταξιωμένου κόουτς.
Δυό λόγια για τον 1ο ΚΜΑ μνήμης Γρηγόρη Λαμπράκη. Εκκίνησε στις 08:30 του Σαββάτου 8η  Οκτ. Προσέλκυσε κυρίως ελεύθερους, ανένταχτους δρομείς… Περισσότεροι από 350 στάθηκαν στην εκκίνηση στο Μαραθώνα. Τερμάτισαν οι 304. Oκτώ ήταν γυναίκες. Ο Φάνης Τσιμιγκάτος δήλωσε ανέτοιμος αλλά ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση της ΟργΕπ. Δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει την τελευταία νίκη του στην αγαπημένη του κλασσική διαδρομή! Η επίδοσή του, 2ω28:18, ικανοποίησε  κάτω από τις συνθήκες (ζέστη και υγρασία). Ο Φάνης καταγράφεται ως ο πρώτος νικητής του θεσμού. Πρώτη νικήτρια αναδείχθηκε η Μεταξία Μπερτζελέα σε 3ω35:52. Διακρινόταν ως μια σταθερή δρομέας! Αγωνίστηκε έχοντας στα πόδια της την επιτυχία στο ΠανΠρω της χρονιάς (3η με 3ω40:25 Μακρακώμη - Λαμία). Ετρεξαν και άλλοι πρωταθλητές, έφηβοι τότε , όπως ο Φώτης Μπούρκουλας, ο Γιώργος Ζώρζος, ο Χρήστος Βαξεβάνης, ο Γιώργος Τσαλτάκης και ο πυγμάχος Μάκης Κολέθρας (σημ: την επόμενη χρονιά μετέσχε στους ΟΑ).