17/11/2021

Επιτυχία του ΑΜΑ 2021 βεβαιώνουν οι αριθμοί!!! Οργανώθηκε εντός πανδημίας με περιοριστικά μέτρα παντού αλλά το μεγάλο δρομικό γεγονός της Αθήνας κατέδειξε τη δυναμική του. Ξεπέρασε τις προσδοκίες ή αν θέλετε αποστόμωσε όσους μιλούσαν περί αποτυχίας… Περιορισμοί τέθηκαν στις εγγραφές, δλδ ορίστηκε η λεγόμενη «οροφή» των 10 χιλ δρομέων ανά αγώνισμα (42195μ, 10 και 5 χλμ) με προυπόθεση πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης. Παράλληλα έντονα αποτυπωνόταν παντού δισταγμός έως φοβία μερίδας δρομέων… Υπό αυτές τις συνθήκες στον αγώνα του μαραθωνίου εγγραφή πραγματοποίησαν 9850 δρομείς. Τερμάτισαν 7512 = 6173 άνδρες +1339 γυναίκες. Ποσοστιαία παρουσιάστηκε η συνηθισμένη στην κανονικότητα αποχή!!! Αυτή κινήθηκε από 15 έως 21% στη δεκαετία από το 2010 έως το 2019. Ας σημειωθεί ότι οι εγγραφές είναι ολοκληρωμένες, δλδ οι δρομείς τήρησαν τις υποχρεώσεις τους… Με άλλα λόγια το τίμημα κατευθύνθηκε στο ταμείο του οργανωτή ΣΕΓΑΣ. Τερμάτισαν στους παράλληλους αγώνες – 10χλμ: 5817 = 3877 άνδρες+1940 γυναίκες και 5χλμ: 6431 = 3110+3321. Προσθέτοντας έχομεν ένα σύνολο 19760 δρομέων οι οποίοι τερμάτισαν στους τρεις αγώνες. Κυριάρχησαν οι Ελληνες στον αγώνα του μαραθωνίου. Μετρήθηκαν 4921 δρομείς. Την πρωτιά στους ελθόντες από το εξωτερικό κράτησαν οι Αμερικάνοι: 356 τερμάτισαν στο Στάδιο! Οι άλλοι ξένοι μας: Γερμανοί 290, Ιταλοί 269, Γάλλοι 243, Βρετανοί 173, Πολωνοί 141, Ολλανδοί 116, Ισπανοί 105, Ρώσοι 60, κοκ. Αγωνίστηκαν επί της κλασσικής διαδρομής 161 Κύπριοι! Σημειώνω, σχολιάζω ότι φτωχότατη, δλδ μη ανταποδοτική είναι η συμμετοχή Ελλαδιτών στους τέσσερις μαραθωνίους στη Μεγαλόνησο.

F+75: Martha Gracey CAN 6ω46:37
Γηραιότερος δρομέας αναδείχθηκε ο 90χρονος Στέλιος Πρασσάς (γεν: 1931). Κατέφθασε στο Στάδιο ύστερα από 8ω01:58. Θεωρείται και ο τελευταίος με βάση τις τελικές επιδόσεις. Εκκίνησε στον Α’ αγώνα. Χρονικά ως τελευταίος προσελθών παρουσιάστηκε ο 39χρονος Πάνος Τσιλιγγίρης, δρομέας από τον Β’ αγώνα του μαραθωνίου (εκκίνησε στις 09:50). Εμφαίνεται σε φωτό με το κινητό χρονόμετρο πίσω του να γράφει 8ω51:42 από την Α’ εκκίνηση. Αργότερα αποδόθηκε στον δρομέα η επίδοση των 7ω43:50.
Αταίριαστες με την όλη οργάνωση φάνηκαν οι υπηρεσίες χρονομέτρησης (allaboutrunning/myrace). Δεν υποστήριξαν κυρίως την προσπάθεια των δρομέων. Ελειπε από τον τερματισμό εντός Σταδίου το χρονόμετρο με την τρέχουσα επίδοση του Β’ αγώνα. Ολοι όσοι τερμάτιζαν δεν είχαν που να δούν την επίδοσή τους, να φωτογραφηθούν με αυτή, κοκ. Ελειπαν επίσης τα χρονόμετρα εντός της διαδρομής… Απαραίτητο ήταν τουλάχιστον ένα εκεί στο Πικέρμι στα 21097 ώστε όλοι να έχουν επίσημα το κρίσιμο πέρασμά τους στον «μισό». Η χρονομέτρηση είχε και άλλες ηχηρές ελλείψεις!

Σημ: η φωτό της εκκίνησης είναι του Αργύρη Μακρή/ Intimepress