03/01/2024

Διάκριση κατέκτησε ο Τάσος Ψαρογιάννης (γεν: 1991) του ΓΣ Κηφισιάς στον πρώτο αγώνα της χρονιάς, εκεί στο UK. Πρώτευσε στην ηλικιακή κατηγορία του, την Μ20 – 34 των 3Κ, της «μικρής» απόστασης του δρομικού γεγονότος New Years Day 10K εντός του Hyde Park του Λονδίνου με οργανωτή το «Seprentine» RC. Σημείωσε επίδοση 14:21, δλδ κινήθηκε χαλαρά… Κατέλαβε την 22η θέση της overall και την 16η στους άνδρες. Ο Τάσος διακρίνεται ως φυσιοθεραπευτής. Το Physiowellness, το εργαστήριό του, εδρεύει στην Κηφισιά. Ταξίδεψε σε αυτή την Μητρόπολη για διακοπές… «Βρήκε» αγώνα και εισήλθε! Οι οργανωτές δέχθηκαν επί τόπου εγγραφές…Καθόρισαν βέβαια «οροφή» μετεχόντων ως ένα μέτρο για την μείωση της ενόχλησης όλων των άλλων επισκεπτών του διάσημου πάρκου.

Το κοινό σημείο εκκίνησης/τερματισμού ορίστηκε στα Old Football Pitches δίπλα από τη Rotten Row. Χαράχθηκε μία διαδρομή 1500μ ανάμεσα στη λίμνη Serpentine και το South Carriage Dr. Οι δρομείς διέτρεξαν αυτή δύο φορές. Ταχύτεροι αναδείχθηκαν ο Πορτογάλος τριαθλητής Joao Vithor Puigros Araujo και η Γερμανή Jana Schmid, φοιτήτρια στο Point Parks Uni με συμμετοχές σε πρωταθλήματα της NCAA. Επιδόσεις 10:29 και 11:22 αντίστοιχα… Την δρομική ευκαρία αξιοποίησαν και άλλοι Ελληνες. Εντυπωσίασαν ο 12χρονος Τάσος Γραμματόπουλος, 35ος σε 15:43 και ο 10χρονος Φίλιππος Καλογιαννίδης, 62ος σε 17:20.

Η οικογένεια Γραμματόπουλου παρουσίασε «καρέ». Τερμάτισαν επίσης ο Λεωνίδας 56ος σε 17:07, ο Εκτωρ 58ος σε 17:12 και ο Γιώργος 60ος σε 17:14. Η Βιολέτα Παπάζογλου κατέλαβε την 43η θέση με 16:16. Τερμάτισαν συνολικά 151 δρομείς = 73 άνδρες+78 γυναίκες ♦ Ας ακολουθήσουμε την ανάρτηση των οργανωτών στο Fb για τα άλλα όσα συνέβησαν: «Φανταστικός ο πρώτος αγώνας της χρονιάς στο Hyde Park σήμερα το πρωί με τη διεξαγωγή του ετήσιου Serpentine RC NYD 10K&3K Fun Run! Ενα περιστατικό εντός του Park κατά τις ημέρες των Χριστουγέννων υποχρέωσε να σχεδιάσουμε μια νέα διαδρομή σε σύντομο χρόνο!!! Αυτή η νέα κατέληξε να είναι μια αρκετά γρήγορη διαδρομή…

Οι συνθήκες ήταν οι βέλτιστες για τρέξιμο. Σημειώθηκαν εξαιρετικές επιδόσεις! Εξαντλήσαμε, όπως και πέρυσι, την ανώτερη  χωρητικότητα των 650 δρομέων στα 10Κ. Γράφτηκαν περισσότεροι από 150 στα 3Κ. Ευχαριστούμε όλους όσοι προσήλθατε και αναδείξατε ως λαμπρή την εκδήλωσή μας! Πολλά συγχαρητήρια λαμβάνει ο Seyfu Jamaal του London Heathside AC. Κινήθηκε καλύτερα από πέρυσι και νίκησε με 29:40, τη νέα επίδοση αγώνα. Εγινε ο πρώτος δρομέας στην ιστορία του NYD 10K που τρέχει εδώ sub από 30λ. «Εκλεισαν» την τριάδα – 2ος Kader Seyed London Heathside AC 31:54 και 3ος Adrian Musset Colchester Harriers 32:18  Η 17χρονη Olivia Forrest του Brentwood Beagles AC νίκησε στις γυναίκες ολοκληρώνοντας γρήγορα, σε 35:59. Μπράβο!!!

Είχε ανταγωνισμό από την Melissah Gibson του London Heathside AC. Τερμάτισε 2η σε36:22. Τρίτη η Courtney Hyde των Ealing Eagles σε 38:31. Αυτός ο αγώνας δεν θα ήταν δυνατό να συμβεί χωρίς τον… στρατό των 80 εθελοντών – μελών του Serpentine RC. Οδήγησαν τους δρομείς στη διαδρομή, προσέφεραν νερό στους σταθμού, φρόντισαν τη φύλαξη στη σκηνή, κοκ. Εύσημα αποδίδονται στη Lina, τον Μalcolm και τη Hilary. Επιμελήθηκαν την όλη οργάνωση και σχεδίασαν την υπέροχη διαδρομή εντός ολίγων ημερών! Ευχαριστούμε για αυτό, το υπέροχο αγωνιστικό ξεκίνημα της χρονιάς! Καλή χρονιά σε όλους σας…Serpentine RC” ♦ Σημ: ο Δημήτρης Καλογιαννίδης της Μ40 τερμάτισε 130ος στον αγώνα των 10Κ σε 43:03. Τερμάτισαν συνολικά 605 δρομείς. Η διαδρομή εξελίχθηκε γύρω από τη λίμνη και στους κήπους του Kensighton.