15/10/2023

Ακρως ικανοποιητική έως αποδοτική κρίνεται η σημερινή πρωινή εμφάνιση των τριών δρομέων μας της κατηγορίας Κ23 εκεί στη Τεργέστη κατά την πρεμιέρα της διεθνούς συνάντησης απόστασης 10Κ επί δημοσίας οδού.  Ο Νίκος Σταμούλης του ΓΑΣ Αγρινίου αποδείχθηκε ο ταχύτερος . Τερμάτισε στην 11η θέση σε 31:51. Ακολούθησε 13ος ο Παναγιώτης – Ορφέας Γιαννάτης του ΓΣ «Ηρακλής» με 32:53 και αμέσως μετά 14ος  ο Παναγιώτης Πετρουλάκης του ΓΑΣΙΛ με 33:13. Μετέσχον σε μία ανταγωνιστική κούρσα κατά τη μετάβασή τους από την ξεκούραση στην εντατική προετοιμασία για τις ερχόμενες υποχρεώσεις εντός του 2023 και κυρίως τους αγώνες της νέας χρονιάς. Επικράτησε ο Ιταλός Francesco Guerra σε 30:11 και παράλληλα οδήγησε τους Azzuri στην ομαδική νίκη.

Θυμίζω ο δρομέας από τη Ρώμη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο των 10000μ. του ΕΠΑ της  Κ23 στο Espoo. Aκολούθησε 2ος ο Γάλλος Baptiste Guyon σε 30:50. Συμπλήρωσε το βάθρο ο Francesco Da Vià σε 30:59. Οι άλλοι Ιταλοί – 6ος  Konjoneh Maggi 31:21 και 10ος  ο Nicolò Gallo 31:42. Τερμάτισαν συνολικά 25 νεαροί δρομείς εκπρόσωποι Γαλλίας, Ελλάδας, Ισραήλ , Ιταλίας και Ελβετίας. Η συνάντηση εντάχθηκε στο δρομικό γεγονός Corsa dei Castelli με οργανωτή τον τοπικό ASD Promorun ♦ Το απόγευμα του Σαββάτου οργανώθηκε λιτή και σύντομη εισαγωγική τελετή. Παρουσιάστηκαν οι πέντε εθνικές αντιπροσωπείες. Οι οργανωτές συνόδευσαν τη φωτό της Ελληνικής τριάδας στη σελίδα του FB με αυτή την κειμενολεζάντα:

«Η μαγεία της αρχαίας Ελλάδας συναντά τη διαχρονική ομορφιά της Τεργέστης στον αυριανό Διεθνή Αγώνα Δρόμου! Σήμερα, έχουμε την τιμή να παρουσιάσουμε την ελληνική ομάδα. Τρέχει στους ιστορικούς δρόμους της πόλης με τους  Σταμούλη Νικόλαο, Πετρουλάκη Παναγιώτη και Γιαννάτη Παναγιώτη Ορφέα.Το ανταγωνιστικό πνεύμα και το πάθος τους προσθέτουν έντονη πινελιά στην κούρσα» ♦ Οι Γαλλίδες κατέγραψαν το 3x3 στο βάθρο. Η σειρά τους με τις επιδόσεις – 1η Camille Laurent 35:26, 2η Laure Bertrand 35:42 και 3η Ines Hamoudi 35:45. Με μειονέκτημα μόλις δύομ δεύτερα τερμάτισε 4η η Isabella Caposieno, ως η ταχύτερη Ιταλή.

Ο Muktar Edris, ο Aιθίοπας δις πρωταθλητής κόσμου των 5000μ (London 2017 και Doha 2019) αναδείχθηκε νικητής του όλου γεγονότος με την επωνυμία 7ου Joma Corsa dei Castelli. Τερμάτισε σε 29:32. Ακολούθησαν 2ος ο Leonard Chemutai από την Ουγκάντα 29:36 και 3ος ο Κενυάτης Bernard Wambua Musau, μόνιμος κάτοικος Ιταλίας σε 29:50. Ο διαχρονικός Ιταλός  Daniele Meucci (γεν: 1985), ο 10ος στον αγώνα μαραθωνίου του WChamps της Βουδαπέστης, κατέλαβε την 4η θέση με 30:10. Η απαιτητική διαδρομή, ένας συνδυασμός ασφάλτου με παβέ και ανηφόρες, ένωσε τα δύο κάστρα, το Miramare με το San Giusto. Φυσούσε αντίθετος άνεμος…