15/04/2023

Ναι, ένας Σπαρτιάτης κατέκτησε τη νίκη στα 5Κ, τον σημερινό εισαγωγικό αγώνα της δρομικής γιορτής του 127ου Μαραθωνίου της Βοστώνης. Ο Morgan Beadlescomb (γεν: 1 Ιουνίου 1998) μέλος των Spartans, της ομάδας του Michigan State Uni, επικράτησε στο σπριντ με τελική επίδοση τα 13:25. Ηγήθηκε μιάς παρέας 12 δρομέων…Κατέγραψε έτσι τη δεύτερη νίκη του σε αγώνα μείζονος σημασίας! Με άλλα λόγια ο Morgan ψάχνει τη θέση του στην κατηγορία των elite…Ο teammate και Καναδός στην καταγωγή Ben Flanagan ακολούθησε ως 2ος με μειονέκτημα μόλις ένα δευτερόλεπτο. Αμέσως μετά τον τερματισμό του προσπαθούσε να πιστέψει τι κατάφερε! Πήρε ανάσες και ανέλαβε να περιγράψει τι συνέβη…Αναφέρθηκε στο 5ο και τελευταίο χιλιόμετρο, εκεί επί της Boylston Street με κατεύθυνση για τον τερματισμό στην οδό Charles δίπλα στον εμβληματικό Public Garden. «Ηταν τρελό…απίστευτο» τόνισε ο Flanagan και πρόσθεσε: «Φαβορί πρόβαλε ο Αιθίοπας Tsegaye Kidanu. Κανένας δεν τολμούσε την αποφασιστική κίνηση…Κρατήθηκα ολίγον πίσω ώστε να σώσω όσο το δυνατό ενέργεια. Αποδείχθηκε κρίσιμη και πολύτιμη κίνηση…».  Aρχικά η παρέα των ανταγωνιστών μετρούσε 18 δρομείς. Ετρεξαν το 1ο μίλι σε 4:21 και το 2ο σε 4:25. Ο Beadlescomb με ΡΒ τα 3:52.03 παρακολουθούσε άνετα…Η εξέλιξη έδειχνε σπριντ…«Συγκεντρώθηκα στη σκέψη για την τελική ευθεία…Προσαρμόστηκα στην υπομονή! Όταν εισήλθαμε στο 5ο χλμ πίστεψα ότι έχω την ευκαιρία μου..» είπε ο Morgan μετά την ολοκλήρωση των πανηγυριών. Τρίτος προσήλθε ο Κενυάτης Edwin Kurgat σε 13:27. Η Mekides Abebe (γεν: 29 Ιαν 2001), δρομέας με υψηλές διακρίσεις στα 3000μ St, στέφθηκε νικήτρια στον αγώνα των γυναικών. Ο ανταγωνισμός με την Κενυάτισσα Agnes Ngetich είχε άρωμα πρωταθλήματος κόσμου: Abebe 3η στα 3000μ St του WCh «Oregon 2022» και Ngetich 3η στον αγώνα των senior του cross WCh. Επιδόσεις 15:01 και 15:02 αντίστοιχα. Η Αμερικάνα Annie Rodenfels πρόλαβε την 3η θέση σε 15:12 και προφανώς εξασφάλισε επαγγελματικό συμβόλαιο με τους «οικοδεσπότες», την ΒΑΑ. Τερμάτισε μπροστά από την Weini Kelati (4η σε 15:13), την κυρίαρχο πρωταθλήτρια των ΗΠΑ σε αγώνες δημοσίου δρόμου. «Ο αγώνας εξελίχθηκε ανταγωνιστικά…» δήλωσε η Mekides και συμπλήρωσε: «Ετοιμάστηκα πολύ καλά. Ενοχλήθηκα μόνο από τη ψύχρα. Δεν έχω συνηθίσει τετοιες θερμοκρασίες…». Οι δύο νικητές, ο Beadlescomb με την Abebe παρέλαβαν επιταγές από $7500 ως επίσημη αμοιβή.  Ο αγώνας αποδείχθηκε πολύ θηλυκός!!! Τερμάτισαν συνολικά 8819 δρομείς = 3893 άνδρες+4926 γυναίκες.