30/01/2023

Νέα Παγκύπρια επίδοση στον «ημι» κατέγραψε ο πολιτογραφημένος Κύπριος Amine Khadiri (γεν: 20 Νοε 1988) του ΓΣ «Ζήνων» τρέχοντας την απόσταση των 21097μ σε 1ω02:02 εκεί στο Marrakesh του Μαρόκου, στον τόπο καταγωγής του! Τερμάτισε 2ος στον αγώνα, τον ενταγμένο στο γεγονός 33ος Marathon international de Marrakesh. Αντιμετώπισε σκληρό ανταγωνισμό από άλλους εννέα διεκδικητές της επίζηλης θέσης, όλοι Μαροκινοί. Ο νικητής, ο Omar Ait Chitachen, αποδείχθηκε μία κλάση ανώτερος! Τερμάτισε σε 1ω00:22 (10Κ 31:23 και 17Κ 49:26).Ο Amine πέρασε τα δύο check points παρέα με τους αντιζήλους. Επιδόσεις – 10Κ 32:22 και 17Κ 51:19. Ξέφυγε στα τελευταία μέτρα και πρόλαβε την 2η θέση. Ακολούθησε 3ος ο Yassine El Ammami με 1ω02:04. Στα επόμενα 32 δεύτερα «στριμώχθηκαν» άλλοι έξι δρομείς!

Ο οκτάκις πρωταθλητής Κύπρου σε αγωνίσματα μεγάλων αποστάσεων δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί πέτυχα νέα ατομική επίδοση και εθνική Κύπρου εδώ στην πατρίδα μου. Ετρεξα μία από τις καλύτερες κούρσες μου! Ανταγωνίστηκα θεωρητικά ικανότερους δρομείς…Κρίνω αρκετά καλές τις καιρικές συνθήκες. Ένιωθα πολύ καλά κατά τον αγώνα…Αυτό με βοήθησε στο φινάλε όταν από την 4η θέση βρέθηκα 2ος με δυνατό τελευταίο 400άρι. Ευχαριστώ τον κόουτς Γιώργο Λουκαΐδη για την υπομονή του, την ΚΟΕΑΣ, τον σύλλογό μου ΓΣΖ, τους συν - τρέχτες γιατί με πιστεύουν και βέβαια τους φίλους και την οικογένειά μου». Ο Khadiri κατείχε την παλιά επίδοση…Μόλις 12 μήνες πριν, δλδ την 6η Φεβ 2022, είχε τρέξει σε 1ω05:37 τον «ημι» της Λευκωσίας. Τρεις ντόπιες κυρίες κατέλαβαν τις θέσεις του βάθρου. Αναλυτικά 1η Fatiha Asmid 1ω12:30, 2η Sabah Es-Seqally 1ω12:55 και 3η Hasnae Zahi 1ω13:09. Τερμάτισαν συνολικά 6089 δρομείς = 5119 άνδρες+970 γυναίκες. Ο Κενυάτης Kibel Gilbert με 2ω09:48 και η Μαροκινή Kaltoum Bouasarya με 2ω27:22 αναδείχθηκαν νικητές στον αγώνα του μαραθωνίου. Τερμάτισαν συνολικά 812 δρομείς = 719+93.

► Ανάμεσά τους τερμάτισε ο Μιλτιάδης Ζήσης με επίδοση 5ω19:52. Ολίγες ώρες αργότερα πόσταρε στη σελίδα fb των οργανωτών αυτό: «This was my 26th Marathon and by far the whole event was absolutely horrible. Happy to be alive! - Αυτός ήταν ο 26ος Μαραθώνιος μου και μακράν η όλη διοργάνωση ήταν απολύτως φρικτή. Χαρούμενος γιατί είμαι ζωντανός!». Σημ: η παραπάνω φωτό δείχνει ένα...θεματάκι, νωρίς - νωρίς από την εκκίνηση μάλιστα!