25/10/2022

Ο Roger Derek Robinson (γεν: 1939 στο Sutton/UK) ένας θρύλος των αποστάσεων με τα χρώματα της Μεγ Βρετανίας και της Νέας Ζηλανδίας εντυπωσίασε σε ένα ακόμα αγώνα δημοσίου δρόμου ενώ διανύει το 83ο έτος του και ύστερα από αρθροπλαστικές επεμβάσεις στα δύο γόνατά του. Ετρεξε τα 10 μίλια (16090μ) σε 1ω28:57 στο Great South Run του Portsmouth/UK. Ο δρομέας προ πολλού κατηγορίας masters και εξαίρετος συγγραφέας αναδείχθηκε βέβαια νικητής της Μ+80. Παράλληλα κατέλαβε την 3905η θέση της overall, περίοπτη με κριτήριο την ηλικία του. Ακολούθησε με μόλις 22:22 καθυστέρηση η Katrin Switzer (γεν: 5 Ιαν 1947) η διάσημη «marathon woman» και σύζυγός του. Κατέκτησε την 3η θέση της κατηγορίας F75 (1ω51:19). Η οικογένεια έτσι πέτυχε ένα double βάθρου! Mετά τον τερματισμό ανέβασαν στην σελίδα τους στο fb αυτό: «Το νόστιμον ήμαρ στην Αγγλία ολοκληρώθηκε με ευχάριστες διαδρομές στο υπέροχο Great South Run 10-Miles στο Portsmouth. Πρώτευσα στη M80 με 1ω28:57. Χάρηκα ένα από τους πιό ευχάριστους αγώνες μετά τα 80 μου...

Επίπεδη αλλά πολύ ενδιαφέρουσα τουριστικά η διαδρομή! Τέλειες συνθήκες, εκπληκτικά θετική ατμόσφαιρα και υποστήριξη… Η Rock Choir έπαιξε το Bohemian Rhapsody για μένα….χαχα… Ημουν επίμονος σε μιά συνηθισμένη δοκιμασία, δλδ να κρατώ το ρυθμό = 8:48 ανά μίλι ή 5:32 ανά χλμ στριμωγμένος με τους χιλιάδες δρομείς! Καλώ τους δ/ντές των μαζικών αγώνων παρόμοιων αποστάσεων να επινοήσουν ένα τρόπο ώστε να δώσουν σε ηλικιωμένους και αργούς δρομείς ολίγο περισσότερο χώρο…Η Kathrine Switzer η Marathon Woman ξεκίνησε με οξυδέρκεια πίσω από το πρώτο, το γρήγορο κύμα. Κατέλαβε την 3η θέση της F75 με 1ω51:19. Αξιολογούμε ως δώρο αυτή την αγωνιστική εμπειρία κατά την παραμονή μας εδώ στη γενέτειρα Αγγλία. Οι φωτογραφίες δείχνουν ότι είχαμε συνομιλία πριν από την εκκίνηση με την Anne Thompson, τη δ/ντρια του αγώνα. Συναντήσαμε επίσης τον παλιό συν – τρέχτη τον sir Brendan Foster, τον εμπνευστή της σειράς Great Run. Θυμηθήκαμε εκείνη την ημέρα του 1967 όταν νίκησα στο πανεπιστημιακό πρωτάθλημα του cross country.

Ο Bred μετείχε ως πρωτοετής φοιτητής και τερμάτισε μετά την 100η θέση. Αφιέρωσα στον μεγάλο δρομέα ένα αντίτυπο του βιβλίου μου Running Throughout Time: the Greatest Running Stories Ever Told. Περάσαμε όμορφα!!!». Ο Roger ασχολείται με τη συγγραφή και τη δημοσιογραφία για τη δρομική κοινότητα. Εγραψε το best seller «When Running Made History». Αλλα βιβλία του: “Heroes and Sparrows ”, “Running in Literature” και “Spirit of the Marathon”. Συνεργάστηκε με τους Running Times γράφοντας τη στήλη «Footsteps» και παρουσιάζοντας το διαδικτυακό «Roger on Running». Έχει λάβει αναγνώριση για όλη αυτή τη δραστηριότητά του με τρία βραβεία made in USA. Αγωνίστηκε ως elite δρομέας εκπροσωπώντας τη Μεγ Βρετανία και τη Νέα Ζηλανδία σε παγκόσμιο επίπεδο. Πέτυχε την ταχύτερη επίδοση κόσμου της Μ40 των masters με 2ω18:44 στον NYC marathon στην ηλικία των 41 ετών.

Lilly και Ben πέτυχαν οικογενειακό double!

H Lilly Partridge (γεν: 9 Μαρ 1991) και o Ben Connor (γεν: 17 Οκτ 1992), γνωστό ζευγάρι του στίβου, θριάμβευσαν στο Great South Run του Portsmouth. Η Lilly κάλυψε τη διαδρομή των 10 μιλίων σε 54:29 μόλις έξι δεύτερα μπροστά από την Natasha Cockram. O Ben νίκησε ευκολότερα! Διατήρησε τον έλεγχο και πρώτευσε με 47:19. «Ο αγώνας ήταν υπέροχος…Πρόκειται για ένα από τους ελάχιστους αυτής της απόστασης. Ευκαιρία!» τόνισε η Lilly και πρόσθεσε: «Είχα έντονο ανταγωνισμό έως και το 8ο μίλι. Εκεί επιτέθηκα αλλά η Natasha συνέχισε να πιέζει. Δεν ήταν προγραμματισμένο…Αποδείχθηκε ένα αποδοτικό τεστ αυτοπεποίθησης». Ο Ben με τη σειρά του είπε: «Αγωνίζομαι για τρίτη φορά εδώ. Ανήλθα την…κλίμακα: 3ος, 2ος και 1ος σήμερα! Γιορτάζω τα γενέθλιά μου με τον καλύτερο τρόπο…». Οι εξάδες του Great South Run: 1ος Ben Connor Derby AC 47:19, 2ος Ellis Cross Aldershot Farnham AC 47:32, 3ος Omar Ahmed Birtchfield Harriers 47:48, 4ος Ross Millington 47:51, 5ος Calum Johnson 48:00, 6ος Charlie Brisley 48:09 και 1η Lilly Partridge Birchfield Harriers 54:29, 2η Natasha Cockram Micky Morris RT 54:35, 3η Steph Twell Aldershot Farnham 54:51, 4η Michelle Finn 55:58, 5η Olivia Tsim 56:26, 6η Rebecca Murray 56:26.