05/09/2022

Την περίοπτη 7η θέση κατέκτησε η Ελάινα Μπαλούρη – Tabb (γεν: 17 Δεκ 1991) στο πρωτάθλημα των 20Κ επί δημοσίου δρόμου της USATF που φιλοξενήθηκε σήμερα στις οδούς της New Heaven του  Connecticut ενταγμένο στο δρομικό γεγονός Faxon Law Road Race. Η Ελληνοπούλα με καταγωγή από το Μαρμάρι της Εύβοιας και μέλος της BAA τερμάτισε σε 1ω07:57. Κινήθηκε με μ.ο. τα 3:24 ανά «χιλιάρι». Συνεργάστηκε σε όλη τη διαδρομή με τη συν – τρέχτισά της, την Sarah Pagano (6η σε 1ω07:49). Παρέλαβε μετά τον τερματισμό 500$, την αμοιβή της, όπως ορίζει η προκήρυξη. Το πρωινό εκεί ΒΑ της ΝΥ ήταν «βαρύ»: συννεφιά, ζέστη (27β) και υγρασία σχεδόν 100%!!! Η Keira D'Amato, 37 ετών, από το Midlothian/VA, η κάτοχος της εθνικής επίδοσης του μαραθωνίου αναδείχθηκε πρωταθλήτρια ύστερα από μια «μάχη» με την 30χρονη Emily Sisson, την πεντάκις πρωταθλήτρια USA στην απόσταση. Eπιδόσεις = 1ω04:29 έναντι 1ω04:35.

Οι δύο δρομείς έτρεξαν ταχύτερα από την 1ω05:47 της Aliphine Tuliamuk, την επίδοση αγώνα από το 2016. Η Nell Rojas, 34 ετών από το Boulder/CO, με 1ω07:02 διέσωσε την 3η θέση από την επιθετική Annie Frisbie, 25 ετών, από το Hopkins/MN (4η σε 1ω07:17). Πέμπτη τερμάτισε η Erika Kemp, 27 ετών, από το Allston/MA σε 1ω07:44. Ενοιωθε σε όλη τη διαδρομή την «ανάσα» της Ελάινας και της Sarah! Oγδοη κατέφθασε η Tristin Van Ord, 27 ετών, σε 1ω08:20. Ο Conner Mantz, 25 ετών, από το Provo/UT κατέκτησε τον τίτλο στους άνδρες με τελική επίδοση 59:08. Οδήγησε σχεδόν σε όλη την διαδρομή…Πέρασε το 10ο χλμ σε 29:36. Επιτέθηκε όταν απέμεναν 800μ για το τέρμα. Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ο Leonard Korir, τρεις φορές νικητής στη New Haven, και ο Sam Chelanga, πρωταθλητής NCAA του 2011 (10000μ). Τερμάτισαν αντίστοιχα 2ος σε 59:13 και 3ος σε 59:15.

Συμπλήρωσαν την εξάδα: 4ος Shadrak Kipchirchir Colorado Springs/CO 59:18, 5ος Biya Simbassa Flagstaff/AZ 59:19 και 6ος Futsum Zienasellasie Flagstaff/AZ 59:37. Αποδόθηκαν χρηματικά έπαθλα στους 10 πρώτους και των δύο φύλων ως εξής: $9,000, $4,000, $2,000, $1,200, $1000, $600, $500, $400, $200 και $100. Τερμάτισαν συνολικά 445 δρομείς = 270 άνδρες+175 γυναίκες. Τα σημεία εκκίνησης και τερματισμού ορίστηκαν εντός του πάρκου New Haven Green, επί της Elm και της Temple str. Η διαδρομή είναι κυκλική, επίπεδη και ευνοική…Διαβαίνει από το Πανεπιστήμιο Yale, το East Rock Park, τη γραφική γειτονιά Westville, κοκ. Επάνω φωτό: η Ελάινα με την Pagano (bib 26) και την Sachin Parasher (bib 136) μετά τον τερματισμό τους.