04/06/2022

Διακοπές… και αγώνα σε ακραίες συνθήκες διάλεξε ο 30χρονος Προμηθέας Βαραγκούλης, μόνιμος κάτοικος Βιέννης. Βρέθηκε στη νήσο Svalbard, εκεί πολύ πολύ βόρεια στη θάλασσα της Γροιλανδίας και αγωνίστηκε στον μαραθώνιο των Spitsbergen (σημ: αυτό εστί το όνομα της συστάδας των νησιών επικράτειας Νορβηγίας) στους δρόμους της πρωτεύουσας Longyearbyen επί του 78ου παράλληλου. Κατέκτησε τη 2η θέση με 3ω02:38. Οδήγησε σχεδόν σε όλη την κούρσα αλλά ολίγα χλμ πριν από τον τερματισμό προσπέρασε ο Ιταλός Marco Pallini, ο νικητής σε 2ω59:20. Τρίτος τερμάτισε ο Σλοβένος Sever Sandi με 3ω03:37. Ο Προμηθέας πέρασε τα 15800μ σε 1ω05:40, τον «μισό» σε 1ω28:28 και τα 31600μ σε 2ω09:37. Τερμάτισαν συνολικά 195 δρομείς = 143 άνδρες+52 γυναίκες. Τις συνθήκες αποδίδουν τα παρακάτω σχόλια δρομέων  -   Marc Zimmermann: «Συν – τρέχτες δεν ήταν θέμα Running αλλά Surviving! Τι διάολο ήταν αυτό; # 42χλμ» - Steve Thomasson: «Θεωρείταια αυτή η πιο ανέμελη εκδοχή του Μαραθωνίου Spitsbergen ποτέ;». Οι οργανωτές ως όφειλαν ανακοίνωσαν αυτό: «Συγχαρητήρια σε όλους τους δρομείς!!! Οι καιρικές συνθήκες σήμερα ήταν δύσκολες, αλλά ολοκληρώσατε την καλή δουλειά! Τώρα μπορείτε να αποκαλείτε τον εαυτό σας πραγματικό δρομέα της Αρκτικής…». Οι συνθήκες περιγραφικά: θερμοκρασία γύρω από το 0, δυνατός άνεμος, ψιλόβροχο και υγρασία 90%.