13/03/2022

Από βουνό σε trail και από trail σε βουνό κινούνται οι κορυφαίοι δρομείς ορεινού τρεξίματος. Πριν από μία εβδομάδα συναντήθηκαν στην Κρύα και στο Λαφύστιο της Λιβαδειάς. Σήμερα μετείχαν στον ανταγωνισμό στους πρόποδες του ηφαιστείου των Μεθάνων, δλδ στον αγώνα trail Μέθανα Volcano challenge με οργανωτές τον Εμπορικό - Επαγγελματικό Σύλλογο Μεθάνων, τη Saronic Outdoor Activities και τη Saronic Triathlon Club έχοντας την υποστήριξη του Volcanotrails. Εκεί όσοι έτρεξαν στον «μικρό» αγώνα των 12500μ, τον ονομαζόμενο Fuego Trail, συνάντησαν έναν άξιο ανταγωνιστή, τον 17χρονο Αντώνη –Δημήτρη Λάφη, ταλαντούχο τριαθλητή του τοπικού συλλόγου και συν – οργανωτή. Κόντραρε όσο μπορούσε τους τρεις πρώτους σε ένα γνώριμο σε αυτόν περιβάλλον και έχασε για 01:49 τη θέση στο βάθρο! Τελική επίδοση 1ω09:58. Η τριάδα - 1 Γιώργος Δημουλάς 1992 ΓΣ Κερατσινίου/All Terrain 57:24, 2. Ιωάννης Κανελλόπουλος 1982 «Ικαρος» Πατρών 1ω02:44 και 3. Φώτης Βουργίδης 1996 L-crew 1ω08:11. Η 35χρονη Νατάσα Σπανού του MyAthlete νίκησε σχετικά εύκολα στις γυναίκες με 1ω14:52. Ακολούθησαν, 2η Μαρία Λουφέκη 2002 ΓΣ Κερατσινίου/L-crew 1ω16:32 και 3η Παναγιώτα Παντέλα 1996 ΓΣΣ «Κεραυνός» Στροβόλου 1ω21:24. Τερμάτισαν συνολικά 90 δρομείς, 57 άνδρες+33 γυναίκες.

Ο αγώνας ξεκίνησε και τερμάτισε στην προβλήτα. Εξελίχθηκε επί της διαδρομής προς τα ξωκλήσσια Αγίου Χαραλάμπους, Αγίου Αθανασίου, τη Νίκα και επιστροφή. Μονομαχία συνέβη στον «μεγάλο» αγώνα των 25Κ με την ονομασία Lava trail. Ο 32χρονος Γιώργος Λουφέκης (ΓΣ Κερατσινίου/L-crew) άντεξε το κυνήγι από τον 32χρονο Κώστα Αντωνόπουλο του ΑΟ «Τρίτων» Χαλκίδας και κατέκτησε τη νίκη. Επίδοση 2ω28:46 έναντι 2ω28:59! Τρίτος κατέφθασε χαλαρός ο 37χρονος Γιώργος Διαλεκτός της Salomon με 2ω34:10. Πέμπτος τερμάτισε ο 50χρονος Φάνης Αρκουμάνης της Tecnica και του ΑΟ «Πέλοψ» σε 1ω31:31. Διατήρησε το σερί των επιτυχιών του στην κατ Μ+60 ο Γιάννης Μπάγιος της ΣΕΦΑΑΑ/ΕΚΠΑ. Αναδείχθηκε νικητής σε 3ω11:54 (20ος γενικής). Διαδοχική άνετη νίκη πέτυχε η 32χρονη Μαρία Μάλαι των Active Monkeys. Εκοψε πρώτη την κορδέλα σε 2ω54:28. Θυμίζω έρχεται από τη νίκη στο Λέβαδο. Δεύτερη βρέθηκε η 25χρονη Φωτεινή Κολόκα της Salomon και από το Μεγάλο Χωριό με 3ω02:54. Τρίτη τερμάτισε η 45χρονη Βασιλική Τζίμα του ΟΑΚ Αίγινας με 3ω12:41. Τερμάτισαν συνολικά 152 δρομείς, 131 άνδρες+21 γυναίκες. Η διαδρομή είχε ίδιο σημείο εκκίνησης/τερματισμού. Οι δρομείς κινήθηκαν προς Αγιο Χαράλαμπο, Αγιο Αθανάσιο, Πάνω και Κάτω Μούσκα, Καμένη Χώρα, Στέρνα, Μακρύλογγο και επιστροφή μέσω Νίκα, Αγίου Xαραλάμπους. Όλα τα αποτελέσματα εδώ: http://racetecresults.com/results.aspx?CId=16252&RId=3018&EId=1