10/12/2023

Την 31η θέση κατέλαβε η Δάφνη Ευτυχία Λαβασά στον αγώνα των 7Κ της Κ23 με τελική επίδοση τα 28:47. Κατέγραψε έτσι την καλύτερη εμφάνιση από τους έξι δρομείς μας κατά την εξέλιξη του 29ου ΕΠΑ cross country, εκεί στις Βρυξέλλες και επί της δύσκολης διαδρομής εντός του πάρκου Laeken. Ναι, η διαδρομή ήταν «βαριά», δλδ λασπωμένη. Οι οργανωτές επέβαλαν έξυπνη χάραξη με συνεχείς συνδυασμούς ανηφόρας - κατηφόρας, ευθειών - «S», κοκ. Η δρομέας του ΑΟ Βουλιαγμένης και των Miami Canes υπερ - προσπάθησε για την καλύτερη κατάταξη, τη διάκριση... Καθυστέρησε στην προσαρμογή! Πέρασε τα 1020μ ως 42η σε 3:43 και τα 1810μ ως 45η σε 7:23. Πάλεψε στη συνέχεια! Κατάφερε να "μαζέψει" χρόνο και έδαφος. Πέρασε τα 3310μ σε 13:31 και τα 4810μ σε 19:48 ως 30η (!!!), δλδ κέρδισε 15 θέσεις. Βρέθηκε επί ολίγον στην 29η αλλά στα 6310μ (πέρασμα σε 26:12) υποχώρησε στην 31η, την τελική κατάταξή της. Εξαιρετική κρίνεται η όλη εμφάνισή της!

► Η Βρετανή Megan Keith αναδείχθηκε σε domina του αγώνα. Κινήθηκε καθ' ως πρέπει και κυριάρχησε... Η πρωταθλήτρια των 5000μ στο ΕΠΑ του Espoo δεν δίστασε! Επιτέθηκε από την εκκίνηση. Εφτιαξε γρήγορα ισχυρό πλεονέκτημα. Φρόντισε να απλώσει αυτό! Τερμάτισε θριαμβεύτρια σε 25:32 και έχουσα 83δ διαφορά από τη 2η, τη Φινλανδή Ilona Mononen (26:55). Πρόκειται για το μεγαλύτερο χρονικό περιθώριο νίκης στην 29ετή ιστορία του πρωταθλήματος σε όλα τα αγωνίσματα! Ισχυαν ως μεγαλύτερο τα 39δ. Το περιθώριό της σε άλλα σημεία - 3310δ = 37γ και 4810μ = 47δ. Τρίτη κατέφθασε η έτερη Φινλανδή, η Nathalie Blomqvist σε 27:26. Ακολούθησαν – 4η Viciosa ESP 27:08, 5η Karinauskaite LTU 27:13, κοκ. Η Megan ( = Μεγάρα στα Ελληνικά) χάρηκε με το κοινό τη νίκη της. Ετρεξε τα τελευταία 800μ στα δεξιά άκρη της διαδρομής σε επαφή με τους θεατές με πλατύ χαμόγελο και απλωμένη παλάμη για «high five». Αυτή η…σχέση διεκόπη ολίγα μέτρα από το τέρμα γιατί η νικήτρια έπρεπε να αποφύγει μία κάθετα τοποθετημένη διαφημιστική πινακίδα!!! Τερμάτισαν συνολικά 74 δρομείς.

♦ Ο Μάνος Σγουρός του "Σητειακός" ΑΟ και των Longhorns συναντήθηκε με την ατυχία στον αγώνα των 5Κ της Κ20. Γλίστρησε σε μία αριστερή στροφή και σωριάστηκε στις λάσπες. Σηκώθηκε, συνέχισε αλλά διέκοψε την προσπάθειά του ολίγο αργότερα περίπου στα 2500μ. Εκκίνησε με φιλοδοξίες! Εκεί στην πρώτη ανηφοριά μετά την μεγάλη ευθεία της αφετηρίας βρέθηκε στη 10άδα και στη συνέχεια πάλεψε για να παραμείνει σε επαφή... Πέρασε τα 1010μ σε 3:07, έχων μόλις 4δ μειονέκτημα από την ομάδα των πρωτοπόρων. Ολίγες εκατοντάδες μέτρα μετά ακολούθησε η πτώση. Συνέχισε...Πέρασε τα 2020μ σε 6:41 ως 49ος. Αποχώρησε εκεί, μετά την είσοδό του στην 3η περιστροφή.

► Ανατροπή επί της τελικής ευθείας κατάφερε ο Δανός Alex Vang Christensen. Εξέπληξε εκεί τον Ολλανδό Niels Laros, το φαβορί. Αυτός δεν μπόρεσε να αντιδράσει! Ο Δανός κατέκτησε τη νίκη, στην οποία ίσως μόνο αυτός πίστεψε…Ολίγον πριν στα 4310μ μειονεκτούσε μόνο κατά 3δ. Η τριάδα: 1ος Alex Vang Christensen DEN 16:09, 2ος Niels Laros NED 16:10, 3ος Nicholas Griggs IRL 16:24. Τερμάτισαν συνολικά 88 δρομείς. Αποχώρησαν 4.

♦ Ο Μάριος Αναγνώστου του ΓΣ "Η Αναγέννηση" κατέλαβε την 78η θέση στον "μεγάλο" αγώνα των 9Κ ανδρών. Επίδοση = 34:47. Τα περάσαμτά του 2310μ 79ος σε 8:40, 3810μ 79ος σε 14:45, 5310μ 79ος σε 20:40, 6810μ 78ος σε 26:39 και 8310μ 77ος σε 32:30. Ο πρωταθλητής μας πρόλαβε με δηλώσεις του πριν από πολλές ημέρες να...δείξει ότι δεν τον ενδιαφέρει αυτός ο αγώνας. Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Γάλλος Yann Schrub με σχετική άνεση. Επραξε το break μετά τα 6800μ. Επίδοση = 30:17. Ακολούθησαν - 2ος Nagnus Myhre NOR 30:20, 3ος Robin Hendrix BEL 30:23, 4ος Hugo Milner GBR 30:27, 5ος Tadesse Getahon ISR 30:33, 6ος John Heymans BEL 30:34, κοκ. Ομαδικό: 1η Βέλγιο 20β, 2η Γαλλία 26β, κοκ

♦ 7Κ της Κ23 = 69ος ο Νέστορας Κολιός του ΑΓΣΙ σε 26:36, 70ος ο Παναγιώτης Γιαννάτης του ΓΣ "Ηρακλής" σε 26:45 και 74ος ο Ορφέας Ιωάννου επίσης του ΑΓΣΙ σε 27:45. Με σύνολο 231β κατέλαβαν την 15η θέση στο ομαδικό.

► Ο Βρετανός Will Barnicoat, ο πρωταθλητής της Κ20 το 2022, "ανέβηκε" κατηγορία και συνάντησε τη νέα επιτυχία του. Επιτέθηκε ολίγον πριν από την τελική ευθεία και νίκησε με 23:42. Ο 2ος, ο Γάλλος Valentin Bresc έλαβε την ίδια επίδοση αλλά έδειξε αδυναμία να προσπεράσει εκεί πριν την κορδέλα. Τρίτος τερμάτισε ο έτερος Βρετανός, ο Mat Stonier σε 23:51