27/10/2023

Τη σπουδαιότερη επιτυχία της ως senior δρομέας γεύθηκε σήμερα η Βασιλεία Σπύρου (γεν: 27 Σεπ 2002) του «Πανιώνιος» ΓΣΣ κατά τη διεξαγωγή του πρωταθλήματος της SEC, δλδ της South Εastern Conference, μιάς από τις περιφερειακές κολεγιακές ενώσεις των ΗΠΑ και ίσως η πιό ποιοτική αγωνιστικά σε όλα τα αθλήματα. Κατέκτησε τον τίτλο του ομαδικού με τους Florida Gators, την ομάδα του Πανεπιστημίου της. Εκεί στις διαδρομές του χλοερού Charwood Golf Club στη West Columbia/SC τερμάτισε 55η στον αγώνα των 6Κ. Κάλυψε αυτά σε 21:34.5. Αναδείχθηκε ως η 8η ταχύτερη των 11 Gators. H κίνησή της – 1800μ: 6:05.4/60η, 3000μ: 10:15.6/58η, 4000μ: 14:13.7/57η και 5000μ: 17:43.0/60η. Συνέβαλαν αποφασιστικά στη νίκη η Parker Valby με την πρωτιά της σε 18:37.5, τη δεύτερη συνεχή, και η εκπληκτική Flomena Asekol με την 4η θέση σε 19:31.9.

Οι άλλες Gators εντός βαθμολογίας = Amellia Mazza Downie 8η σε 19:56.7, Elise Thorner 17η σε 20:13.8 και Allison Wilson  19η σε 20:18.5. Συγκέντρωσαν 49β. Μη αναμενόμενη θεωρείται η επικράτηση των Gators γιατί πριν από το πρωτάθλημα κατείχαν μόλις την 7η θέση του ranking! H Valby κατάφερε να ξεχωρίσει μετά το 4ο χλμ. Τερμάτισε με εξαιρετικό πλεονέκτημα, τα 33.8δ. Η Asekol ίσως έτρεξε τον πιο εντυπωσιακό αγώνα της κολεγιακής θητείας της. Προσπερνούσε αργά αλλά σταθερά τις ανταγωνίστριές της και από την 13η θέση βρέθηκε τελικά στην 4η. Ανάμεσα στις δύο teammates τερμάτισαν δύο κυρίες του Alabama: 2η Doris Lemngole 19:11.2 και 3η Hilda Olemomoi 19:23.5. Η ομάδα των ανδρών κατέλαβε την 7η θέση στον αγώνα των 8Κ. Βαθμολογήθηκαν ο Ethan Geiger, ο Parvej Khan,  ο Joe Wester, ο Ελληνικής καταγωγής Adam Magoulas και ο  Aiden Villasuso. Οι τρεις πρώτοι του ατομικού – 1ος Victor Kiprop Alabama 22:23.4, 2ος Patrick Kiprop Arkansas 22:31.6 και 3ος Hillary Cheruiyot Alabama 22:39.4. Οι Gators την Παρασκευή 10η Νοε φιλοξενούν στην έδρα τους, τη Mark Bostick Golf Course της Gainesville το πρωτάθλημα regional, τον τελευταίο αγώνα - κριτήριο συμμετοχής στο πρωτάθλημα της NCAA (Σάββατο 18 Νοε/Panorama Farms/Charlottesville,Va)