28/07/2023

Ο Βλαδίμηρος Ανδρεάδης (γεν: 2006) του ΓΣ Κερατσινίου με την… επιθετική κούρσα του στα 400μ εμπ προσέθεσε το 5ο χρονικά μετάλλιο, ένα ασημένιο, της αντιπροσωπείας του στίβου στο 17ο EYOF του Μάριμπορ. Τερμάτισε 2ος σε 52.70. Κατέγραψε επίδοση πολύ κοντά στην πρόσφατη ΡΒ, τα 52.21. Αγωνίστηκε στον 7ο διάδρομο…Ξεκίνησε επιθετικά έχοντας στόχο την πρωτιά! Είχε τον κατάλληλο ρυθμό, δλδ 14 ή 15 διασκελισμούς από εμπόδιο σε εμπόδιο… Δεν κατάφερε να κρατήσει αυτό τον ρυθμό. Ο Δανός Joel Frederik Von De Ahe προσπέρασε με την είσοδο στην τελική ευθεία και κατέκτησε τον τίτλο με 51.79. Πρόλαβε την 3η θέση ο Εσθονός Savva Novikov με 53.02 έναντι 53.12 του Ιρλανδού David Davitt. Ο Savva απέκτησε με καθυστέρηση το δικαίωμα συμμετοχής στον τελικό…Δεν αγωνίστηκε στους prelims της Τετάρτης.

Αγωνίστηκε μόνος του σε εμβόλιμο αγώνα την Πέμπτη και πέτυχε τη ζητούμενη επίδοση. Δεν εμφαίνεται στα επίσημα αποτελέσματα το "γιατί" συνέβη αυτή η ρύθμιση… Συμπλήρωσαν την τελική κατάταξη – 5ος Julius Rudorfer AUT 53.49, 6ος Nebojsa Ilic SRB 53.76, 7ος Paolo Bolognesi ITA 54.39 και Hannu Sjoblom FIN dnf ► Ο Βλαδίμηρος παρέλαβε και συνεχίζει την πλούσια παράδοση του συλλόγου και της συνοικίας του στο απαιτητικό αγώνισμα...Θεμελίωσαν αυτή οι αξέχαστοι Γιώργος Κασιμάτης και Μιχαήλ Μαλατίδης (πρωταθλητής 1972). Την κορύφωσε ο Παναγιώτης Μαντελίδης (γεν: 1975 - τετράκις πρωταθλητής - ΡΒ 50.81) κατά το τέλος της δεκαετίας του '90.

► Αποφασισμένος εισήλθε ο Νίκος Σιδηρένιος (γεν: 2007) του «Αίολος» Θεσσαλονίκης στη βαλβίδα της σφυροβολίας του σταδίου Poljane για την 6η και τελευταία βολή του. Κατείχε την 4η θέση με μειονέκτημα 18 εκατ από τον 3ο, τον…οικοδεσπότη Andraz Rajher (71μ95 έναντι 72μ13). Πραγματοποίησε την ανατροπή στέλνοντας τη σφύρα του στα 73μ41. Ακολούθησε στη σειρά του ο Σλοβένος…Δεν κατάφερε να απαντήσει (= 71μ04). Ετσι ο Νίκος κρέμασε στο στήθος το χάλκινο μετάλλιο. Οι άλλες βολές του: 1η Α, 2η 68μ12, 3η Α, 4η 71μ95 και 5η 68μ77. Μία κλάση καλύτερος παρουσιάστηκε ο νικητής, ο Ούγγρος Armin Szabados. Ξεχώρισε με την πρώτη βολή = 75μ66. Εντυπωσίασε με την 5η, την καλύτερη στα 78μ92 και επιβεβαίωσε με την 6η στα 77μ13. Δεύτερος κατατάχθηκε ο Φινλανδός Aaru Kangasniemi με 75μ09.

► O Πασχάλης Γεννίκης (γεν: 2006) του ΟΦΚΑ Σερρών «έκλεισε» με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα μας την 5η αγωνιστική ημέρα. Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ύψος υπερβαίνοντας τα 2μ06 με τη δεύτερη προσπάθεια. Επανέλαβε έτσι την ΡΒ! Συνέχισε στα 2μ09 όπου απέτυχε τρις…Ο Τούρκος Yasir Kubudan κατάφερε αυτό το ύψος και προσπέρασε στην 2η θέση του βάθρου. Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Γάλλος Eljah Pasquier με 2μ12. Ανησύχησε ολίγον…γιατί χρειάστηκε την 3η προσπάθεια στα 2μ06. Η «μάχη» των μεταλλίων
                            1μ90 1μ95 1μ99 2μ03 2μ06 2μ09 2μ12 2μ15
Pasquier                  -       o       o        o     xxo    o       o
Kubudan                 -       o       o        o        o       o     x--    xx
Γεννίκης                  ο      ο       ο        ο      xo     xxx

► Η Ζωή Ράπτη (γεν: 2006) του ΑΓΣ Ιωαννίνων πραγματοποίησε επιτυχή πρεμιέρα με την εθνική ομάδα.  Κατέκτησε την 6η θέση στον αγώνα του τριπλού με καλύτερο άλμα το δεύτερο, στα 12μ42. Οι άλλες προσπάθειές της – 1η 12μ25, 3η 12μ30, 4η 11μ27 και «Α» οι υπόλοιπες. Νίκησε η Ιταλή Erica Saraceni με 13μ42. Πλαισίωσαν αυτή στο βάθρο – 2η Olga  Szlachta POL 13μ29 και 3η Aureja Beniusyte LTU 13μ11 ► Δεν κατάφεραν πρόκριση οι ομάδες στις μικτές σκυταλοδρόμίες. Τα κορίτσια Μικαέλα Λυρή (100μ), Βεατρίκη Καλυψώ Ντούγκου (200μ), Μαρία Βαρελά (300μ) και Νέλλυ Φλουτάκου (400μ) τερμάτισαν στην 5η θέση της Γ΄σειράς με 2:13.24. Πρώτευσε η Ιταλία με 2:07.24. Η τετράδα των αγοριών (Μύρων Ρεθυμνιωτάκης, Βλαδίμηρος Ανδρεάδης, Γιώργος  Σπανουδάκης, Νίκος Αλεξόπουλος) τερμάτισε 6η με 1:58.78 στη  Β΄ σειρά.  Αργότερα ανακοινώθηκε dsq για παράβαση του κανόνα ΤR24.7. Νίκησαν οι Ούγγροι με 1:54.38