21/01/2023

Δύο Κενυάτες, πολιτογραφημένοι Αμερικάνοι και υπηρετούντες τον US Army, ο Emmanuel Bor (γεν: 14 Απρ 1988) και η Ednah Kurgat (γεν: 15 Ιουνίου 1991) αναδείχθηκαν νικητές στο Πρωτάθλημα cross country της USATF 2023 που φιλοξενήθηκε σε διαδρομές εντός του Pole Green Park στην άκρη του Richmond/VA. Κατέκτησαν για πρώτη φορά τον εθνικό τίτλο! Κυριάρχησαν από την εκκίνηση έως το τέρμα…Επιδόσεις 28:44 και 32:07 αντίστοιχα. Απόσταση ίδια = 10Κ. Ο Bor επιτέθηκε με την είσοδο των δρομέων στο 3ο χλμ. Εφτιαξε πλεονέκτημα έως και επτά δεύτερα και κατάφερε να το προστατεύσει ως επί το πολύ…Πίσω του συνέβη άγρια…μάχη! Ξεχώρισε κατ’ ελάχιστο ο Andrew Colley ως 2ος με 28:48. Οι επερχόμενοι πέντε δρομείς όρμησαν ταυτόχρονα στην τελική γραμμή…Επίδοση κοινή = 28:49! Το φώτο φίνις κατέταξε 3ο τον Anthony Rotich, 4ο τον Leonard Korir, 5ο τον Sam Chelanga και 6ο τον Dillon Maggard. Αυτοί οι έξι έλαβαν την πρόκριση για τη συμμετοχή με την team USA στο WA Champs XC στο Bathurst της Αυστραλίας το Σάββατο 18η Φεβ. Ατυχος στάθηκε ο 7ος ο Reid Buchanan...Οι πέντε δρομείς από την 3η έως και την 7η θέση «στριμώχθηκαν» εντός οκτώ εκατοστών!!! Ογδοος προσήλθε ο Hilary Bor, ο μικρότερος αδελφός του νικητή και τρις πρωταθλητής των στηπλ. Επίδοση = 28:57.

Η Kurgat ανέτρεψε τα προγνωστικά! Κατέκτησε τη νίκη στις γυναίκες με 32:07. Είχε τον έλεγχο από την εκκίνηση…Μαζί της κινήθηκαν η Weini Kelati, φαβορί κατά το preview του αγώνα, και οι Emily Durgin, Emily Lipari, Katie Izzo, Makena Morley. Αυτές οι κυρίες συνέστησαν από νωρίς την προνομιούχο εξάδα! Πέρασαν το 4ο χλμ σε 12:56 έχοντας προβάδισμα 15δ από την 7η, την Allie Buchalski. Η διαφορά ψήλωσε στο 7ο χλμ = 19δ! Με την ολοκλήρωση του 8ου χλμ η Ednah επιτέθηκε…Αντέδρασε και καταδίωξε η Makena Morley. Aνταμείφθηκε με την 2η θέση (+17.0). Ακολούθησαν – 3η Durgin 32:27, 4η Lipari 32:32, 5η Kelati 32:39 και 6η Izzo 32:40. Οι έξι δρομείς απέκτησαν για πρώτη φορά το δικαίωμα συμμετοχής σε WA Champs.

► Αγωνίστηκαν και…ανταγωνίστηκαν μεταξύ τους δύο Ελληνόπουλα, ο Ράιαν Ιωαννίδης (γεν: 22 Ιαν 2002) των US Air Forces και ο Αντώνης Ράφτης (γεν: 13 Δεκ 1997) της ASICS Mammoth Lakes. Τερμάτισαν έχοντας μόλις ένα δεύτερο διαφορά: 27ος σε 30:17 και 28ος σε 30:18 αντίστοιχα. Kινήθηκαν κατά τη διαδρομή εναλλάξ από την 18η έως την 31η θέση…

► Δύο μαθητές high school και ανερχόμενα «αστεράκια», ο Leo Young της γνωστής δρομικής οικογένειας εκπροσωπώντας τη δυναμική ομάδα του Newbury Park HS και η Irene Riggs πρωταθλήτρια του NXN της Δυτικής Βιρτζίνια κατέκτησαν τους τίτλους της Κ20 και βέβαια ηγούνται της team USA των «μικρών» για το WA Champs CC.  Επιδόσεις = 23:47 (8Κ) και 19:45 (6Κ). Ο Leo ή Emilio είδε, πριν από τον αγώνα της Κ20, τη μητέρα του Lynne, 54 ετών, να τερματίζει 33η της overall και 7η της F50 στον αγώνα των masters γυναικών. Κάλυψε τα 6Κ σε 28:09. Νίκησε η 40άρα April Lund με 22:03. Πρόκειται για μία κυρία η οποία πάλεψε με τον αλκοολισμό, απεξαρτήθηκε και τώρα μετέχοντας σε αγώνες υψηλού επιπέδου διασφαλίζει την υγεία της και παραδειγματίζει! Ο συνομήλικος Ben Bruce νίκησε στους άνδρες με 25:00 (8Κ). Αργότερα κοούτσαρε τη σύζυγό του, τη Steph, στον μεγάλο αγώνα (13η με 33:50). Το βίντεο της κούρσας των γυναικών masters εδω: https://www.youtube.com/watch?v=bD-e5okdwYM