23/09/2022

Επιτυχή τερματισμό κατάφερε η Δάφνη Λαβασά του ΑΟ Βουλιαγμένης σε μια υψηλού ανταγωνισμού κούρσα cross country στην πίστα του Les Bolstad Golf του St Paul στην πολιτεία της Μinnesota. Τερμάτισε 30η με επίδοση 21:38.9 στα 6Κ του Roy Griak Invitational ένα αγώνα της σειράς των κολεγιακών συναντήσεων που «μετρούν» στο ranking πρόκρισης για το πρωτάθλημα της NCAA. Αναδείχθηκε και πάλι η ταχύτερη της ομάδας των Miami Canes (12η στο ομαδικό). Ετρεξε 3:39 ανά «χιλιάρι» και 5:49 ανά μίλι. Ο υψηλού επιπέδου ανταγωνισμός εμφαίνεται από τις επιδόσεις των τριών πρώτων και το σύνολο των μετεχουσών. Ιδού - 1η Emily Venters UTAH 20:33.2, 2η Addie Engel Ohio State 20:39.1 και 3η Yasna Petrova CBU/BUL 20:40.7. Είναι δρομείς με ΡΒ κάτω από τα 16λ στα 5000μ. Τερμάτισαν συνολικά 274 φοιτήτριες. Αποχώρησαν τέσσερις. Δεύτερη ταχύτερη των Canes προσήλθε στο τέρμα η Elle Mezio σε 22:13.6 (72η). Οι άλλες teammates = 90η  Bianca Banato 22:49.2, 91η Natalie Varela 22:50.6, 112η Mia Rodriguez 23:38.3, 117η Candace Kieffer 23:49.0 και 120η Amaya Turner 24:01.0. Οι φωτό έρχονται από τον αγώνα της περασμένης εβδομάδας του Virginia Invitational όπου η δρομέας μας τερμάτισε 4η.