08/02/2022

O 38χρονος Γιώργος Διαλεκτός της Salomon, ο ικανότατος δρομέας βουνού, τίμησε τον ανταγωνισμό στο 6ο Βείκου trail και αμείφθηκε με τη νίκη στον μεγάλο αγώνα των 10χλμ. Ακολούθησε το μότο του αγώνα "Τρέξε στο βουνό μέσα στην πόλη". Κινήθηκε γρήγορα στην απαιτητική διαδρομή με την εκπληκτική θέα, τη χαραγμένη επί των λόφων που χωρίζουν το Γαλάτσι από τη Φιλοθέη και το Ψυχικό (σημ: Φιλοθέης και Κόκκου οι ονομασίες τους). Τερμάτισε σε 43:47.06 (21:28.32+22:18.73) και κατέγραψε νέα επίδοση διαδρομής. Ακολούθησε ένας άλλος… βουνήσιος, ο Νίκος Μπαρμπούδης. Κατέφθασε στο τέρμα εντός σταδίου Γαλατσίου σε 46:24.17. «Εκλεισε» την τριάδα ο Δημήτρης Ροντόπουλος με 51:48.32. Ταχύτατη αποδείχθηκε η 27χρονη Νίκη Σαράντη, η νικήτρια στις γυναίκες. Χρονομετρήθηκε με 57:52.11. Καταδίωξε όσο μπορούσε η Λιάνα Χασιώτη. Κατέλαβε την 2η θέση σε 59:33.83. Τρίτη τερμάτισε η Ζωή Κοτζιά σε 1ω01:57. Τερμάτισαν συνολικά 254 δρομείς, 201 άνδρες+53 γυναίκες.

Πρόσωπο του αγώνα των 5χλμ έγινε η 15χρονη Αντωνία Τσάπαλη του ΓΣ Νεάπολη Χαλκίδας. Τερμάτισε 7η γενικής με 29:34.11 και βέβαια νίκησε στις γυναίκες. Συμπλήρωσαν το βάθρο 2η η Αναστασία Σκλαβενίτη των δρομέων του DSA με 33:09.54 και 3η η Σεβαστή Καποτά με 34:25.80. Ενταση έλαβε ο ανταγωνισμός των ανδρών. Αντεξε στην πίεση ο Δημήτρης Καξήρης του «Ερμής» Ιλίου και τερμάτισε 1ος σε 25:19.62. Μόλις 12.73 μειονέκτημα είχε ο 2ος ο Χρήστος Κριεμπάρδης (25:32.35). Πολύ κοντά κινήθηκε ο 3ος, ο Χρήστος Φλόκας. Επίδοση 25:40.99. Τερμάτισαν συνολικά 222 δρομείς, 151+71. Ο 63χρονος Γιώργος Θανόπουλος, δρομέας της ΑΕΚ στα νιάτα του, δοκίμασε τον αγώνα. Τερμάτισε 105ος σε 42:15.81 έχοντας δίπλα του τον συνεργάτη του Σωτήρη Βέλο, νεώτερο ολίγον…Εξέφρασε τον ενθουσιασμό του. Είπε: «Αριστη διοργάνωση, καλός καιρός, ευνοικός…Ομορφη, αλλά αρκετά δύσκολη διαδρομή. Το μεγαλύτερο μέρος της ήταν σε ανηφορικά ή κατηφορικά μονοπάτια, πολύ στενά! Πρώτη φορά έλαβα μέρος σε αγώνα trail.. Δεν φανταζόμουνα πως θα είναι τόσο ενδιαφέρουσα εμπειρία. Ελπίζω την επόμενη φορά να κατέβω τα 40λ…».

Τα αδέλφια Αντώνης και Μανώλης Βασιλάκης αναδείχθηκαν νικητές στην σκυταλοδρομία 2χ5χλμ. Επίδοση 53:50.74. Αγωνίστηκαν 21 δυάδες. Τα σημεία εκκίνησης και τερματισμού ορίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο του σταδίου Γαλατσίου (υψόμετρο 157). Η διαδρομή είναι χωμάτινη με λίγα πετρώδη σημεία. Εναλλαγές ανηφόρας, κατηφόρας…Το υψηλότερο σημείο της (285μ) συναντάται κοντά στο 2ο χλμ. Αγγίζει το οδικό δίκτυο της Φιλοθέης στην περιοχή του ιδρύματος Καραμανλή και κινείται παράλληλα προς το Ψυχικό. Συναντά τον ιστό του Γαλατσίου στην οδό Δρυόπιδος. Την οργάνωση επιμελήθηκε η Sportevent σε συνεργασία με το δήμο Γαλατσίου. Παρούσα δήλωσε η ΟΔΙΚ (Ομάδα Διαχείρισης Κρίσεων). Εξιδεικευμένοι άνδρες και γυναίκες διασώστες απλάθηκαν κατά ομάδες σε όλη την πίστα και προσέφεραν αέρα ασφάλειας στους μετέχοντες. Πολλοί δρομείς τίμησαν δεόντως την παροχή αποκατάστασης από τον Φώτη Γρηγοράτο και την ομάδα του. Είναι γνωστός για την τεχνική Tisof που εφαρμόζει. Ακρως πολύτιμες ήταν οι υπηρεσίες των εθελοντών. Ολα τα αποτελέσματα εδώ: https://my.esportevents.gr/results.php?id=20220001&rc=2022000102