02/01/2022

Διάκριση πέτυχε ο 38χρονος Γιάννης Χριστοδούλου στην ετήσια σειρά αγώνων Kent Fitness XC League με οργανωτή τον σύλλογό του, τους Canterbury Harriers. Κατέλαβε την 15η θέση της γενικής κατάταξης (6ος στην Μ35) με την ολοκλήρωση του 4ου και τελευταίου «ετάπ». Κατέγραψε ποσοστό επιτυχίας 93.61% κατά μέσο όρο… Ο γνωστός τριαθλητής Κυπριακής καταγωγής τερμάτισε 16ος στον πρωτοχρονιάτικο αγώνα στην παραλία του Minnis Bay. Κάλυψε σε 38:18 τα 9800μ της εκεί επίπεδης διαδρομής με τις πολλές παγίδες μαύρης  λάσπης κάτω από το φυσικό χόρτο. Νίκησαν ο Peter Hogben με 36:29 και η Renata McDonnel με 40:49. Τιτλούχοι της XC League ονομάστηκαν ο Kieran O’Doherty των Petts Wood Runners με 98.69% και η Renata McDonnel του Deal Tri Club με 99.67%. Ο Γιάννης τερμάτισε 25ος στον αγώνα του Swanley σε 32:43 (14 Νοε – 8010μ), 18ος σε αυτόν του Eltham σε 37:21 (28 Νοε – 7950μ) και 21ος στου Deal σε 33:20 (13 Δεκ – 8400μ). Περισσότεροι από 500 δρομείς συμμετείχαν και κατατάχθηκαν στο όλο δρομικό γεγονός.
Διάκριση κατέγραψε και ένας άλλος δρομέας Κυπριακής καταγωγής. Ο 36χρονος Στέφανος Στεφάνου των Richmond Harriers ανέβηκε στο βάθρο του ημιμαραθωνίου του νέου έτους των North Lakes στο Cockermouth στα όρια Αγγλίας και Σκωτίας. Τερμάτισε 3ος σε 1ω18:19. Διαφύλαξε την επιτυχία από τους αντιζήλους, πχ Sean Warburton 4ος με +00:21. Μπροστά οι διαφορές ήταν μεγάλες (1ος Scott Nutter των Keswick Harriers με 1ω09:33 και 2ος ο Blain Rooney των Border Harriers με 1ω14:36). Νικήτρια στις γυναίκες αναδείχθηκε η Emma Neil με 1ω28:33. Τερμάτισαν συνολικά 297 δρομείς, 170 άνδρες+127 γυναίκες.

Η Klosterhalfen νίκησε τους…πάντες στην Κολωνία!

Συνέτριψε η 24χρονη Konstanze Klosterhalfen την επίδοση της διαδρομής των 10km γύρω από το πάρκο Merheimer Heide με τερματισμό στο στάδιο της TuS Köln rrh. Κατέγραψε 31:10 επί της επίπεδης κυρίως ασφάλτινης πίστας, δλδ έτρεξε 03:37 ταχύτερα από την παλιά, τα 34:47 της Vera Coutelier (2018). O αγώνας ήταν εορταστικός και συνέβη την παραμονή της Πρωτοχρονιάς (Silvesterlauf). H Κοκό, όπως είναι το χαιδευτικό της, δρομέας του TSV Bayer Leverkusen νίκησε τους πάντες (τερμάτισαν 361=244 άνδρες+117 γυναίκες). Ο νικητής των ανδρών, ο Bjorn Juschka του LAV Tubingen, χρονομετρήθηκε με 31:48 (+00:38). Η επίδοση των 31:10 κατατάσσει την πρωταθλήτρια Γερμανίας και 3η στα 5000μ του WAChamps «Doha 2019» ως 3η στη λίστα όλων των εποχών αυτού του αγωνίσματος σε δημόσιο δρόμο. Ταχύτερα έχουν τρέξει η Melat Yisak Kejeta της Laufteam Kassel σε 30:47 (Gdynia 2020) και η Irina Mikitenko σε 30:57 (Karlsrue 2008). Η 26χρονη Vera Coutelier του ASV Koeln υπερ – προσπάθησε και κατάφερε να ξεπεράσει τον εαυτό της: 2η με 34:12. Η 24χρονη Pei Ling Kuo του LT Koln τερμάτισε 3η σε 37:49.