24/01/2023

Εκεί στο αρχιπέλαγος της Macaronesia του Ατλαντικού, δυτικά του Μαρόκου, και πιο συγκεκριμένα στη Μαδέιρα, μία εξ αυτών των Μακάρων νήσων, φιλοξενήθηκε το πρωτάθλημα μαραθωνίου της ΕΜΑ, δλδ των Ευρωπαίων masters. Το σπουδαίο δρομικό γεγονός εντάχθηκε στο πρόγραμμα του Maratona do Funchal. Στις οδούς της πρωτεύουσας και γενέτειρας του Cristiano Ronaldo αγωνίστηκαν 185 δρομείς (= 142 άνδρες+43 γυναίκες) όλων των ηλικιών +35.

Κατέκτησαν σχετικά εύκολα τους τίτλους της overall ο Βρετανός Jack Nixon της Μ35 (bib 46) και η Σπανιόλα Maria Mercedes της F40 (bib 165). Οι επιδόσεις τους = 2ω27:59 και 2ω52:11 αντίστοιχα. Συμπλήρωσαν τις τριάδες – 2ος Edgar Matias M40 POR 2ω29:15, 3ος Antonio Jose Alcaide ESP 2ω31:51 και 2η Nicoleta Ciortan ROU 3ω02:11, 3η Ionela Macovei ROU 3ω02:50. Δοκίμασε ο Αντώνης Πολάκης (γεν: 1966) ο ΚΦΑ εκ Χανίων, ο μόνος εκπρόσωπος των Ελλήνων masters αλλά δεν κατάφερε να τερματίσει…

Ο αγώνας της EMA αποδείχθηκε ταχύτερος από τον ανοικτό maratona do Funchal. Νίκησαν ο Πολωνός Maciek Mierecsko (γεν: 1979), ο δρομέας με επιτυχίες σε αγώνες εντός Ελλάδας, όπως ο  μαραθώνιος Ναυπλίου, και η Lisa Ring (γεν: 1993) εκ Σουηδίας. Πιο αργός ο ρυθμός τους: 2ω30:52 και 3ω06:02. Ο 56χρονος Ανδρέας Σιδέρης, κάτοικος Λονδίνου και δρομέας των RunThrough τερμάτισε 203ος με 5ω58:16. Η διαδρομή τύπου out – and – back κινήθηκε επί του παραλιακού μετώπου της Funchal. Όλα τα αποτελέσματα εδώ: https://www.madeiramarathon.com/resultados