08/06/2022

Διεθνή νίκη σε αγώνα μαραθωνίου κατέκτησε ο εκπληκτικός grande Μπάγιος ή αλλιώς ο Γιάννης Μπάγιος, ο «δάσκαλος» της χειροσφαίρισης στη ΣΕΦΑΑ του ΕΚΠΑ. Κατέγραψε επίδοση 3ω44:56 και αναδείχθηκε νικητής της Μ65, της ηλικιακής κατηγορίας του στο μαραθώνιο του San Diego της σειράς Rock’n Roll. Ως ένα σημείο συνάντησε ανταγωνισμό από τον Αμερικάνο Rick Hoopes, τον 2ο με 3ω49:27. Τρίτος τερμάτισε ο Μεξικάνος Mohammed Azarang σε 3ω59:18.

Ο Μπάγιος κατέλαβε την 394η θέση στους άνδρες. Από αυτούς οι 44 ανήκουν στην Μ65. Toνίζω ότι είναι ένας all terrain δρομέας με κλίση και κλήση στο ορεινό τρέξιμο υπερ – απόστασης. Δεν πραγματοποίησε μια ειδική προετοιμασία για αυτό τον αγώνα. Ανεβοκατέβαινε κορυφές στην Ελλάδα και την Ευρώπη. Ο γιός του Γαρύφαλλος είναι διεθνής χαντμπολίστας. Στέφθηκε πρωταθλητής με την ομάδα του Ολυμπιακού.

Aγωνίστηκε εκεί στην ακτή του Ειρηνικού και ο Κώστας Ρεκλείτης. Σημείωσε 4ω11:18 και κατατάχθηκε 772ος στους άνδρες και 63ος της Μ45. Τερμάτισαν συνολικά 4395 δρομείς και των δύο φύλων. Νίκησε στη γενική ο Αμερικάνος  Kellen Blumberg με 2ω28:17. Ταχύτερη γυναίκα αναδείχθηκε η Αμερικάνα Bonnie Axman Keating  με 2ω44:58 (15η γενικής). Ελληνίδα δήλωσε η Kaiah Tubbs της F18. Τερμάτισε 3418η γενικής και 144η κατηγορίας της στον ημιμαραθώνιο με 2ω05:02.

Νίκησαν ο Reid Buchanan με 1ω04:01 και η Jane Bareikis με 1ω14:46. Τερμάτισαν συνολικά 14416 δρομείς. Συνέβη και αγώνας 5Κ με νικητές τον Will Anderson με 14:59 και την Angela Moll με 18:51. Τερμάτισαν συνολικά 3686 δρομείς. Ευχαριστώ θερμά τον Γιάννη Μάρη, πτυχιούχο ΦΑ και πρωταθλητή βάδην του κοντινού παρελθόντος με τα χρώματα της ΑΕΚ, για το φωτογραφικό ρεπορτάζ. Βρέθηκε εκεί στο ειδυλλιακό San Diego μαζί με τον Ηλία Ζαχαρόγιαννη, τον έτερο «δάσκαλο» της ΣΕΦΑΑ, σε επιμορφωτικό ταξίδι.